Dlaczego tkaniny się kurczą?
Tkaniny wytwarzane z naturalnego włókna, takie jak bawełna, len czy jedwab, mają większą skłonność do kurczenia się, zwłaszcza jeśli nie zostały wstępnie skurczone podczas procesu wykańczania. Proces rozciągania, jakim również podlega tkanina, bezpośrednio wpływa na jej kurczliwość. Czym jest sam proces kurczenia się tkanin? Mówiąc najprościej, skurcz to zmiana wymiarów konkretnej tkaniny; może to być albo zmniejszenie oryginalnych wymiarów tkaniny, albo czasem nawet wzrost. Tak czy inaczej zmiana ta wpływa na długość, szerokość lub grubość tkaniny. Kurczenie może również powodować zniekształcenie ściegów dekoracyjnych lub syndrom pociągania i wieszania materiału. Jak temu zapobiec?
Rozwiązaniem tego problemu może być stosowanie tkanin z włókien syntetycznych, takich jak poliester czy nylon. Tkaniny te nie będą podlegały procesowi kurczenia. Ale co zrobić w przypadku, kiedy nie możemy lun po prostu nie chcemy użyć tkanin syntetycznych? Tutaj na pomoc przychodzi proces technologiczny nazywany sanforyzacją.
Czym jest sanforyzacja?
Sanforowanie jest mechanicznym procesem wykończeniowym stosownym do obróbki tkanin tekstylnych, aby zapobiec normalnej zmianie jej wymiarów, powszechnie znanej jako skurcz. Ten proces jest również nazywany antykurczowym procesem wykończeniowym. Zabieg sanforyzacji jest stosowany głównie w przypadku tkanin bawełnianych, a także niektórych innych tkanin wytwarzanych z włókien naturalnych. Ta obróbka ma miejsce przed cięciem i szyciem tkaniny, aby zapobiec skurczowi po umyciu produktu końcowego. Obejmuje rozciąganie, kurczenie i mocowanie tkaniny zarówno wzdłuż, jak i w szerz. W trakcie tego procesu tkanina jest podawana do maszyny do odkażania, gdzie jest poddawana działaniu najczęściej wody (ewentualnie pary wodnej) w celu zwiększenia skurczu, a następnie dociskana do ogrzanej gumki w celu rozluźnienia i ponownego skurczenia włókien. Mówiąc najprościej, sanforyzacja to rozciąganie i manipulowanie tkaniną przed praniem.
O czym warto pamiętać przy wyborze tkaniny?
Przede wszystkim zawartość włókien w tkaninie, rodzaj splotu oraz proces produkcji determinują jej kurczliwość lub jakość rozciągania. Materiały tkane są o wiele bardziej podatne na kurczenie się niż ich dzianinowe odpowiedniki. Dodatkowo to o czym pisaliśmy wcześniej. Tkaniny z włókien naturalnych będą bardziej podatne na kurczenie niż ich syntetyczne odpowiedniki. Chyba, że poddane zostaną procesowi sanforyzacji. Także, jeśli nie chcemy się rozczarować za jakiś czas po zakupie np. pościeli starajmy się wybierać te, które na metce bedą miały informację o sanforyzacji.
Ogromny wybór
Ponad 50 gatunków tkanin występujących w ponad 400 kolorach.
Wysyłka towaru
Wysyłka zamówionego towaru zawsze w ciągu 24h
Płatności
Oferujemy dogodne terminy płatności oraz możliwość negocjacji cen.
York - Hurtownia tkanin - tkaniny na odzież roboczą i specjalistyczną