Tkaniny na których swobodnie można drukować dzielą się trzy typy: naturalne, syntetyczne lub mieszanka naturalnych z syntetycznymi.
Tkaniny naturalne
Jak sama nazwa wskazuje, tkaniny te pochodzą z natury – w szczególności z roślin i zwierząt. Włókna są wydobywane z zasobów naturalnych, a następnie w procesie (tkane lub gwintowane) przekształcane w materiał tekstylny. Na przykład wełna pochodzi z owczych płaszczy, bawełna ze strąków nasion rośliny bawełnianej podczas gdy jedwab jest pozyskiwany z włókien jedwabnika.
Tkaniny syntetyczne
Tkaniny syntetyczne mają złą reputację, ponieważ są podobne do plastiku, ale obecnie, wraz z rozwojem technologicznym ich produkcji bardzo dobrze naśladują naturalne tkaniny. Czasem jedynym sposobem na odróżnienie tkanin syntetycznych od tkanin naturalnych są informację zawarte na etykiecie produktowej. Niektóre z tych tkanin dobrze oddychają, inne są bardzo trwałe.
Tkaniny syntetyczne są zaprojektowane tak, aby przewyższać naturalne w niektórych aspektach, takich jak elastyczność i nieprzepuszczalność. Te cechy sprawiły, że stały się ulubionym materiałem na odzież sportową.
Tkaniny drukowane / tkaniny sublimacja
Jeśli chodzi o drukowanie, to naturalne tkaniny wydają się bardziej odpowiednie od ich syntetycznych „konkurentów”. Wynika to z faktu, że tkaniny pochodzenia naturalnego lepiej wchłaniają płyny. Jendakże istnieje wiele technik druku, które umożliwiają, lub wręcz są jakby „skrojone” pod drukowanie na tkaninach syntetycznych.
Techniki drukowania na tkaninach:
– sitodruk
– drukowanie DTG
– druk transferowy
– sublimacja
– haft
Ponieważ nasz artykuł dotyczy techniki zwanej sublimacją przybliżmy trochę jej charakterystykę.
Sublimacja
Preferowana tkanina: poliester,
Sublimacja jest jedną z najbardziej rewolucyjnych technik drukowania. Jest to metoda stosowana do ogólnych wydruków w kolorystyce CMYK – czyli pełnym kolorze. Sublimacja to najtrwalsza metoda drukowania, nadruk nie straci na jakości, nawet po wielu praniach.
Ze względu na sposób, w jaki działa sublimacja, można go stosować tylko na tkaninach syntetycznych – a dokładniej na poliestrze. Sublimację można również stosowa na tkaninach mieszanych, ale musimy pamiętać, że składnikiem przeważającym musi być poliester (co najmniej 80 % składu tkaniny).