2024-04-16

Standard Oeko Tex

Oeko-Tex jest zastrzeżonym znakiem towarowym nadawanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry. Stowarzyszenie to na podstawie przeprowadzonych badań dot. tkaniny wydaje odpowiedni certyfikat, który umieszczany jest przez producentów na etykiecie danego produktu. Etykiety certyfikowane znakiem Oeko-Tex mają za zadanie potwierdzać przede wszystkim bezpieczeństwo produktu dla środowiska naturalnego oraz dla ludzi.

O certyfikat mogą się ubiegać wytwórcy wyrobów włókienniczych i skórzanych oraz innych produktów, zgodnie z wymogami poszczególnych rodzajów certyfikatów. Obecnie stowarzyszenie wydaje następujące certyfikaty:

– Oeko-Tex Standard
– Oeko-Tex Standard 100 plus
– Leather Standard by Oeko-Tex (dla wyrobów skórzanych)
– Eco Passport by Oeko-Tex (dotycząca chemikaliów stosowanych w produkcji tekstylnej)
– STeP by Oeko-Tex
– Detox TO Zero by Oeko-Tex – raport stanu zerowego dla zakładów produkcyjnych

Produkty certyfikowane znakiem Oeko-Tex potwierdzają czystość wyrobów włókienniczych i skórzanych na wszystkich etapach ich produkcyji (wszystkie elementy taie jak: włókna, przędze, guziki, nici).

Pierwszym certyfikatem stworzonym przez Organizację Oeko-Tex jest oznaczenie Oeko-Tex Standard 100 dla wyrobów włókienniczych. Ten znak zaświadcza o zgodności z normami zawartymi w załączniku XVII REACH. Dokument ten zawiera metody testowania i wartości graniczne dla potencjalnie szkodliwych chemikaliów. Ten niezależny system testowania oraz certyfikacji używany jest do materiałów włókienniczych oraz wszystkich półproduktów produkcyjnych. Są to surowe takie jak: gotowe i barwione przędze, gotowe i barwione wykończone tkaniny, dzianiny oraz towary konsumpcyjne (wszystkie rodzaje odzieży, tekstylia domowe, bielizna pościelowa, artykuły z frote, zabawki tekstylne i inne.

Produkty, którym przyznano ten znak jakości, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka oraz negatywny wpływ na środowisko m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich. Materiały bada się zarówno pod kątem braku toksycznych związków jak i limitów na obecność substancji dozwolonych.

Certyfikat Oeko-Tex jest ważny przez jeden rok, po tym czasie można starać się o przedłużenie na kolejny rok.

Made in Green by Oeko-Tex to certyfikat dla produktów tekstylnych, które zostały wyprodukowane w zrównoważony sposób i były przetestowane pod kątem zawarcia substancji szkodliwych zgodnie z kryteriami Oeko-Tex. W szczególności produkty tekstylne muszą przejść pomyślnie testy pod kątem zgodności z wymaganiami normy Oeko-Tex Standard 100, następnie zakład produkcyjny musi przejść audyt na certyfikat STeP – przez Oeko-Tex. Po spełnieniu tych kryteriów firma dostaje przyznany znak jakości „Made in Green”, który został zastąpiony w 2015 r. jego poprzednią wersją Oeko-Tex Standard 100 plus.