Korzystanie z ręcznika treningowego jest ważną częścią właściwej etykiety na siłowni. Wiele siłowni, ale też i małych studio fitness zapewnia odpowiednie ręczniki.Coraz wieksza liczba świadomych trenujących decyduje się na zakup własnych ręczników treningowych. Jest to związane z utrzymaniem poziomu komfortu na siłowni podczas ćwiczeń, oraz z chęcią zachowania odpowiedniej chigieny maszyn treningowych.
Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą ćwiczeń, osobistym trenerem czy właścicielem siłowni, warto poznać wyjątkowe cechy wysokiej jakości ręczników na siłownię i ich znaczenie.
Jakie są zalety dobrego ręcznika treningowego?
Szukając najlepszych ręczników treningowych, większość ludzi wybierze te o zadowalającym dla nich poziomie miękkości i grubości. Jednak przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ich chłonność. Wybierajmy również te ręczniki, które nie schną zbyt długo. Pamiętajmy również o wadze. Będzie to miało szczególne znaczenie, gdy na siłowni nie mamy dedykowanej swojej osobie szafki, więc wszystko co będzie nam potrzebne do treningu będziemy musieli ze sobą przynosić.
Oto główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, szukając najlepszych ręczników treningowych:
1. Materiał, z którego wykonany jest ręcznik:
Bawełna jest najczęstszym materiałem na ręczniki treningowe – i nie bez powodu. Bawełna jest miękka w dotyku, relatywnie gruba oraz jej włókna zapewniają doskonałą chłonność. To bardzo dobry materiał na ręczniki treningowe ogólnego przeznaczenia. Jednakże ręczniki treningowe mogą być wykonane z innych materiałów, które będą miały nieco inne walory użytkowe. Są to:
– Mieszanki bawełny i poliestru
– Mikrofibra
– Len
– Bambus
2. Rozmiar oraz waga rcznika na siłownię
Ręczniki są zwykle mierzone gęstością tkanin wyażoną wskaźniekie g/m2. Ręczniki ważące mniej są cieńsze i szybciej się zużywają. Jeśli planujesz codziennie używać ręcznika treningowego, możesz preferować cięższy ręcznik, który wytrzyma wielokrotne pranie, ale im cięższy ręcznik tym więcej zatrzyma wilgoci. Musimy zatem pamiętać o tym ,że taki ręcznik należy prać po każdym uzyciu.
Wiele osób woli małe, łatwe do spakowania ręczniki treningowe. Aby określić optymalny rozmiar ręcznika treningowego należy przede wszystkim wziąc pod uwagę długość samego treningu. Jeśli twoje treningi na siłowni trwają godzinę lub dłużej, lub też są skoncentrowane głównie na ćwiczeniach aerobowych, należy rozważyć nieco wiekszych rozmairów ręcznik. Jeśli Twoje treningi trwają zwykle 20 minut, standardowy rozmiar ręczników prawdopodobnie będzie w porządku.
3. Chłonność ręczników treningowych
Głowną cechą dobrej jakości ręcznika treningowego będzie jego zdolność do wchłaniania nadmiaru potu powstałego podczas treningu. Każdy ręcznik treningowy powienien składać się z pętelek w splocie tkaniny. Pętle w ręczniku treningowym umożliwiają wchłanianie potu lub wody. Im więcej pętli w ręcznikach treningowych, tym większa ich chłonność a co zatem idzie – komfort w użytkowniu.
4. Szybkość schnięcia ręczników treningowych
Im cieńszy ręcznik, tym szybciej wyschnie. Cieńsze ręczniki zużywają się również szybciej niż ich grubsze, bardziej puszyste odpowiedniki. Są też tańsze w zakupie.
A już za tydzień podpowiemy Wam jak dbać o swoje ręczniki treningowe. Zapraszamy.