Medyczna odzież ochronna, zwana także medycznym ubraniem ochronnym to przede wszystkim: jednorazowy kombinezon ochronny lub ubranie antywirusowe. Medyczna odzież ochronna odnosi się do odzieży ochronnej stosowanej przez personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, personel zdrowia publicznego, sprzątaczki itp.) Stosują ją również osoby wchodzące do określonych obszarów (np. pacjenci, goście szpitala, osoby wchodzące na obszar zainfekowany itp.). Medyczna odzież ochronna ma dobrą przepuszczalność wilgoci, ma funkcję odporności na przenikanie alkoholu, krwi, płynów ustrojowych, cząstek pyłu powietrznego i wirusa bakteryjnego, skutecznie chroni bezpieczeństwo personelu i utrzymuje środowisko zewnętrzne w czystości.
Kombinezony jednorazowe, ochronne
Medyczna odzież ochronna to połączenie czapek, topów i spodni. Istnieją dwa rodzaje medycznej odzieży ochronnej: kombinezon jednorazowy (izolacyjny ) i medyczna odzież ochronna. Główna różnica między medyczną odzieżą ochronną a kombinezonem jednorazowym polega na tym, że medyczna odzież ochronna jest trwalsza, stopień ochrony jest wyższy, wydajność ochrony jest lepsza. Dzieje się tak ponieważ cel i zasada ochrony są różne. Kombinezony jednorazowe przeważnie wykonane są z dwuwarstwowego materiału tekstylno-technicznego o gramaturze w okolicach 60g/m2. Tkanina musi być przede wszystkim bezpieczna dla człowieka i wolna od substancji szkodliwych. Kombinezon powinien być również wodoszczelny i paroprzepuszczalny.
Niezależnie od tego, czy chodzi o SARS, czy o nowe zapalenie płuc spowodowane koronawirusem COVID-19, medyczna odzież ochronna odgrywa istotną rolę w każdym rozprzestrzenianiu się wirusa. Jakość medycznej odzieży ochronnej stopniowo poprawia się wraz z udoskonalaniem technologii produkcji. Zatem bardzo istotne jest, żeby kombinezony jednorazowe ochronne były wykonane z dobrej jakościowo tkaniny spełniającej opisane wcześniej funkcje.